Strona główna / Aktualności / Ukazał się 6. tom „Rocznika Historycznego Lubonia”

Ukazał się 6. tom „Rocznika Historycznego Lubonia”

Po kilkuletniej przerwie w wydawaniu „Rocznika Historycznego Lubonia” (RHL), spowodowanej głównie wcześniejszymi problemami: kadrowymi i organizacyjnymi wydawcy – Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Forum Lubońskie”, dzięki ścisłej współpracy z Repozytorium Historycznym Miasta Luboń wznawiamy jego emisję.

Utworzenie w 2020 roku Repozytorium Historycznego Miasta Luboń (RHML), o którym piszemy w pierwszym rozdziale wznowionego periodyku oraz zatrudnienie redaktora Piotra Ruszkowskiego, umożliwiło podjęcie kontynuacji tego zadania. Wydawcą odnowionego periodyku są więc wespół: dotychczasowe – Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Forum Lubońskie” posiadające bogate zasoby materiałów i odpowiednie doświadczenie oraz Miasto Luboń – właściciel Repozytorium Historycznego Miasta Luboń.

W tomie 6. na 446 stronach znajdziecie Państwo siedem rozdziałów:

– Repozytorium Historyczne Miasta Luboń – Podstawowe informacje o tej nowej instytucji.

– 100 lat obecności Sióstr Służebniczek Maryi w Luboniu-Żabikowie – Historia domu zakonnego Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w latach 1920-2020.

– Luboń w archiwach Biblioteki Kongresu USA – Szkoły Żabikowa, Lubonia i Lasku w ogólnopolskiej akcji z 1926 roku, zorganizowanej na 150-lecie niepodległości Stanów Zjednoczonych.

– Eklezjalny walor procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha – Poszczególne etapy i zaawansowanie procesu wyniesienia na ołtarze budowniczego oraz pierwszego proboszcza parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu, zamordowanego w 1938 r.

– Żołnierze września 1939 r. (część 4.) – Rozdział poświęcony kolejnym biogramom żołnierzy związanych z Luboniem, biorących udział w kampanii na początku II wojny światowej.

– „Katyńczycy” z Lubonia – Uzupełnienie do tomu 1. poprzez dodanie kolejnych trzech biogramów pomordowanych w 1940 r. przez NKWD jeńców wojennych, zakopanych w masowych dołach, nie tylko w Katyniu oraz informacje o poświęconych im „Dębach pamięci” posadzonych w naszym mieście.

– Konsekrowani z Lubonia – Trzy nowe, po raz pierwszy publikowane, biogramy historyczne sióstr zakonnych pochodzących ze znanych lokalnie rodów. Stanowią ciąg dalszy publikacji z 2011 roku.

Zawarta w różnych rozdziałach tego tomu „RHL” kolejna porcja kilkudziesięciu życiorysów jest uzupełnieniem powstającego od lat swoistego – „Lubońskiego Słownika Biograficznego”.

Prezentowany szósty tom „RHL” jest kolejnym, cyklicznym wydawnictwem książkowym o celach: edukacyjnych, poznawczych, popularnonaukowych a przyczynkowo także naukowych, traktujących o wydarzeniach, miejscach, ludziach, instytucjach, organizacjach czy rodzinach mających znaczenie dla historii naszej lokalnej ziemi – miasta Luboń. Zachęcamy innych: autorów, organizacje, środowiska do publikacji swoich materiałów, czym dodatkowo przyczynimy się do integracji środowiska regionalistów i osób czynnie zainteresowanych historią. Nie ulega wątpliwości, że wartością dodaną periodyku, oprócz oczywistych walorów edukacyjnych, jest funkcja rozwijania świadomości obywatelskiej, historycznej i kulturowej, utożsamianie mieszkańców Lubonia z miejscem, w którym żyją poprzez poznawanie jego przeszłości i ludzi tworzących lokalną społeczność.

Wierzymy, że lektura kolejnego tomu RHL, podobnie jak wydania wcześniejszych opracowań historycznych, będzie pomocną w poznawaniu naszej ciekawej przeszłości oraz przyczyni się do integracji mieszkańców Lubonia.

Publikacja, oprócz wersji tradycyjnej – papierowej dostępna jest też w formie PDF na stronie internetowej www.forumlubonskie.pl, w zakładce „Wydawnictwa”. Pobrać można całość lub poszczególne rozdziały. Zadanie zostało wsparte finansowo przez Miasto Luboń.

Piotr Ruszkowski

Repozytorium Historyczne Miasta Luboń

Zmodyfikowana okładka bieżącego „Rocznika Historycznego Lubonia” nawiązująca kolorystyką i detalami do herbu Lubonia
Zb. Piotra Ruszkowskiego

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *