Strona główna / Aktualności / Trzy matronki 2022 roku

Trzy matronki 2022 roku

W niedzielę, 15 maja na placu Edmunda Bojanowskiego, w otoczeniu żółto-fioletowych bratków, pojawiła się kolorowa wystawa poświęcona Matronkom 2022 roku, czyli Wandzie Rutkiewicz, Marii Konopnickiej i Marii Grzegorzewskiej.

Od wielu lat Sejm RP ustanawia patronów roku (może to być osoba lub wydarzenie, np. uchwalenie Konstytucji 3-go Maja). W ciągu ostatnich 20 lat wśród wybranych 50 patronów znalazły się tylko trzy kobiety. Ostatnio w 2018 r. patronką była Irena Sendlerowa, a rok 2018 nazwano również Rokiem Praw Kobiet. Widać więc, jak dominujący jest ich brak w przestrzeni publicznej.

Iwona Stefańska i Agnieszka Krupieńczyk z lubońskiej Fundacji Kultura Trakcja uznały, że najwyższy czas zadbać o proporcje i okazać pamięć zasłużonym Polkom. Na dwunastu kolorowych planszach, które oglądać można na placu Bojanowskiego pojawiły się: Maria Konopnicka – jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, Wanda Rutkiewicz – jedna z najwybitniejszych himalaistek świata, oraz Maria Grzegorzewska – wybitna twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce.

„Podczas tworzenia wystawy odkryłyśmy, że życiorysy wszystkich trzech pań są fascynujące. Maria Konopnicka, która kojarzy nam się z kilkoma szkolnymi lekturami i Rotą, była kobietą bardzo nowoczesną, niezależną, można powiedzieć nawet skandalistką, jak na swoje czasy. Uparta Wanda Rutkiewicz, która wiedziała, że miejsce kobiet jest na szczycie, jest dla nas, kochających góry i uciekających do nich w każdej wolnej chwili, wręcz idolką. Maria Grzegorzewska, być może nieco mniej znana i doceniana zdecydowanie zasługuje na większą uwagę. Dlatego z wielką przyjemnością pracowałyśmy nad tym projektem” – powiedziała Agnieszka Krupieńczyk. „Chciałybyśmy, aby ta wystawa zachęciła mieszkańców Lubonia do bliższego zapoznania się z Matronkami. Zachęcamy również do odwiedzenia w Biblioteki Miejskiej, gdzie znaleźć można kilka książek, które w bardziej obszerny, i równie fascynujący sposób opowiedzą o tych kobietach” – dodała Iwona Stefańska.

Członkinie Fundacji Kultura Trakcja podczas prac nad wystawą z zadowoleniem stwierdziły także, że w Luboniu kobiety odgrywają coraz większą rolę. Mamy Panią Burmistrz, Radzie Miasta przewodniczy kobieta, w Bibliotece, Ośrodku Kultury i większości lubońskich szkół stery dzierżą kobiety. Uznały, że patrząc na rozwój naszego miasta – to odpowiednie osoby na odpowiednich stanowiskach.

Pod koniec czerwca wystawa powędruje na Wzgórze Papieskie, na początku września pojawi się przed Ośrodek Kultury, a w październiku w NCL, na placu przy ul. Wschodniej. Wystawa współfinansowana jest z budżetu Miasta Luboń, natomiast my objęliśmy ją patronatem medialnym.

Kolejnym projektem Fundacji realizowanym w Luboniu będzie Zielona Czytelnia. W jej ramach nastąpi rewitalizacja skweru za Biblioteką Miejską. W miejscu niedawno uschniętego drzewa zostanie posadzone nowe, pojawi się ławka, ścieżka i dużo roślin. Na skwerze znajdą się tabliczki informacyjne o roślinach, z QR – kodami dla niewidomych. Pierwsze prace rozpoczną się w czerwcu, ale efekty widoczne będą pod koniec wakacji. Lubonianie na uroczyste otwarcie zostaną zaproszeni jesienią. Organizatorki mają nadzieję, że zrewitalizowany skwer będzie idealnym miejscem na organizację literackich spotkań i festiwali lub po prostu na odpoczynek z książką. Dotacja na realizację projektu została pozyskana od Fundacji Lafarge Wspólnie, z czterech edycji programu „Wspólnie dla regionu”.

(PAW)

Foto. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Zawody wędkarskie dla dzieci i dorosłych

Dnia 1 czerwca (sobota) na zalewie „Kocie Doły” w Luboniu, Zarząd Koła PZW „Lubonianka” organizuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *