Strona główna / Aktualności / Praca: opiekunka seniora
Opiekunka z seniorem na wózku inwalidzkim - nad morzem

Praca: opiekunka seniora

Z roku na rok, na całym świecie, przybywa ofert pracy jako opiekunka osób starszych. Bezpośrednią przyczyną tego zjawiska jest szybko postępujące starzenie się społeczeństw tak zwanego zachodu.

Już dzisiaj średnia wieku w takich krajach jak Japonia, Włochy oraz Niemcy przekroczyła 50 lat. Oznacza to, że coraz większa część tamtejszych społeczeństw to seniorzy, czyli osoby powyżej 80 roku życia. Nie byłoby w tym nic niespotykanego, czy niepokojącego, gdyby nie fakt, że w wyniku chorób wieku starczego wiele z tych osób, wcześniej czy później, traci samodzielność i staje się zdana na pomoc osób trzecich – rodziny, lub coraz częściej opiekunki osób starszych właśnie.

Praca jako opiekunka nie jest łatwa, ani fizycznie, ani psychicznie, jednak potrafi przynieść zarówno atrakcyjne dochody, jak i satysfakcję, której brak jest najczęstszą przyczyną szerzącego się tzw. wypalenia zawodowego. Jest to profesja, która wymaga ciągłego kontaktu z drugim człowiekiem, często chorym na wszelkiego rodzaju choroby wieku starczego np. demencja, czy też niepełnosprawnym fizycznie. Dlatego wymagana jest cierpliwość i pewnego rodzaju gruba skóra. Jest to także typ pracy, który przypadnie do gustu osobom bardziej aktywnym, a nie tylko chcącym przesiedzieć dzień pracy przed ekranem komputera.

Praca opiekunka zapewnia jednak spore dochody. Opiekunki, które wyjeżdżają na tzw. sztelę do Niemiec, za pośrednictwem agencji opiekunek Veritas Opieka, mogą liczyć na miesięczną pensję w wysokości około 1700 euro netto. Do tego bezpłatne zakwaterowanie oraz wyżywienie. Jakby tego było mało, Veritas zapewnia bezpłatny transport na miejsce zlecenia oraz późniejszy powrót do kraju. Główne wymagania jakie trzeba spełnić, aby z powodzeniem pracować w tym zawodzie, to znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym oraz doświadczenie w opiece nad osobami dorosłymi.

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *