Strona główna / Aktualności / Podsumowanie działań patrolu szkolnego i akcji profilaktycznych Referatu ds. Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej Miasta Luboń 

Podsumowanie działań patrolu szkolnego i akcji profilaktycznych Referatu ds. Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej Miasta Luboń 

Zakończył się rok szkolny 2021/2022, dzieci i młodzież doczekali się upragnionych wakacji i wypoczynku, który słusznie im się należy. 

Tym samym zakończył się kolejny etap działań Patrolu Szkolnego Straży Miejskiej Miasta Luboń. Czas zatem na podsumowanie. 

Miniony rok szkolny był zdecydowanie lepszy od poprzedniego pod względem bezpieczeństwa w rejonie szkół. Mimo to obecność naszych strażników przy szkołach w godzinach porannych oraz popołudniowych była i jest konieczna. W nowym roku szkolnym patrole będą oczywiście kontynuowane. Czekamy również na realizację naszych wniosków dot. poprawy bezpieczeństwa, np. zatoki dla samochodów przy Szkołach Podstawowych nr 3 i 5. Część naszych postulatów została już zrealizowana dzięki zaangażowaniu dzielnicowych Straży Miejskiej. Wspomnę tu o dodatkowym oświetleniu i oznakowaniu na przejściach dla pieszych przy szkołach czy barierkach ochronnych.

Od stycznia do czerwca br. zrealizowaliśmy 291 patroli szkolnych, natomiast łącznie od 1 września 2019 r., czyli od kiedy działania w tym zakresie zostały zintensyfikowane, nasi strażnicy wykonali 996 patroli szkolnych. 

Równocześnie z realizacją patroli szkolnych Referat ds. Profilaktyki Społecznej przeprowadzał różnego rodzaju akcje edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa, dostosowane do wieku uczestników:

 – akcja „Warsztaty bezpieczeństwa” to praktyczna nauka reagowania na różnego rodzaju zagrożenia. Uczniowie z klas 7-8 szkół podstawowych uczestniczyli w specjalnie wyreżyserowanych sytuacjach, podczas których oceniane było, w jaki sposób reagują i jak potrafią pomagać. W tę akcję, oprócz Referatu ds. Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej, zaangażowani byli policjanci z Komisariatu Policji w Luboniu, strażacy z OSP Luboń oraz pracownicy MOPS. 

 – akcja „Bezpieczny spacer po mieście” przekształcona później w akcję „Bezpieczna droga do szkoły” – działania Referatu miały na celu praktyczne przeszkolenie dzieci z klas „0” oraz 1-3 z zasad bezpiecznego poruszania się w obrębie szkół, przez przejścia dla pieszych oraz wysiadania z samochodu. Tym samym od września 2020 r. do chwili obecnej przeszkolonych zostało 1 075 dzieci ze wszystkich lubońskich publicznych szkół podstawowych. Akcja oczywiście będzie kontynuowana od września, po rozpoczęciu roku szkolnego. 

 – akcja „Widoczny oznacza bezpieczny” to tegoroczna akcja, skierowana przede wszystkim do przedszkolaków, w ramach której najmłodsi dowiadywali się, jak bezpiecznie bawić się na placu zabaw, gdzie szukać pomocy oraz dlaczego tak ważne jest, aby posiadali przy sobie elementy odblaskowe. Zarówno warsztaty, które odbyły się w komendzie Straży Miejskiej, jak również w przedszkolach, cieszyły się dużym zainteresowaniem i już dziś mamy kolejne zaproszenia z innych przedszkoli – zatem na pewno się zobaczymy. W akcji uczestniczyło dotychczas 500 dzieci z trzech lubońskich przedszkoli.

W ramach prowadzonych akcji, jak również podczas patrolu szkolnego rozdano dzieciom w sumie 725 opasek odblaskowych z numerem alarmowym do Straży Miejskiej oraz ponad 450 odblaskowych misiów.

Nasi strażnicy byli również obecni podczas egzaminów na kartę rowerową, przy okazji ucząc i wspierając podczas tego niezwykle ważnego egzaminu. Uczestniczyło w nim 195 dzieci.

Wszystkim dzieciom i młodzieży życzymy udanych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu podczas patrolu szkolnego, a już teraz na placach zabaw i w parkach podczas patrolu wakacyjnego! Jesteśmy i działamy dla was!

Komendant Straży Miejskiej Miasta Luboń

Łukasz Kołcz 

wraz ze strażnikami

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Piknik Disc Golfa w Luboniu

Piknik z Disc Golfem, odbędzie się  już 21 lipca, w Lasku Majońskim. To idealna okazja, …

Życie w Ośrodku Kultury – czerwiec

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Kultury jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców oraz ich rodziny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *