Strona główna / Aktualności / „Chodź, pomaluj mój świat…” – Festiwal Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w Luboniu

„Chodź, pomaluj mój świat…” – Festiwal Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w Luboniu

W piątek i sobotę (7 i 8 października) w hali LOSiR, która zamieniła się na dwa dni w salę koncertową usłyszeliśmy kolejne piękne utwory, ważne teksty – te już znane oraz całkiem nowe, tworzone specjalnie dla organizowanego w ramach konkursu „Pióra Poetów”. Udział w tych dwóch wieczorach był gwarancją niezapomnianych muzycznych uniesień.

Po raz kolejny szczególnych, bo z piosenkami Marka Dutkiewicza – poety, który sercem pisze dla wielu artystów, a jego słowa śpiewa Felicjan Andrzejczak, Urszula, Lombard, Krystyna Prońko, Kombi, Ewa Farna, Dwa plus Jeden, a także wielu innych bardzo znanych i popularnych artystów. Na dwa dni Luboń stał się stolicą polskiej piosenki. Muzyczne wydarzenie tradycyjnie objęliśmy patronatem medialnym.

Konkurs o nagrodę Grand Prix „Aleja gwiazd”

W piątkowym koncercie konkursowym o nagrodę Grand Prix walczyło 13. finalistów: Dorota Sacewicz, Magdalena Lasota, Katarzyna Milewska, lubonianka – Julia Galin, Władysław Węgorek, Julia Mróz, Anna Wardęska, Marta Łyda, Michał Steciak, Julia Bejma, Dajana Sipa, Dorota Nawrocka i Zuzanna Suliga, którzy zaśpiewali po dwie piosenki do tekstów Marka Dutkiewicza. Podobnie jak w ubiegłych latach konferansjerem estradowego widowiska był Sławomir Bajew – dziennikarz Radia Poznań, który swoje zapowiedzi przeplatał anegdotami, szybko nawiązując dobry kontakt z publicznością. W tym dniu publiczność zagłosowała na wykonawcę, który otrzymał jej nagrodę. Po części konkursowej na festiwalowej scenie koncertowała gwiazda – Joanna Dark.

Śniadanie Festiwalowe, czyli co w polskiej muzyce piszczy?

Kilka godzin przed rozpoczęciem koncertu galowego Festiwalu Polskiej Piosenki, w sobotę, 8 października Biblioteka Miejska zorganizowała Śniadanie z Gwiazdami – gośćmi festiwalu: Joanną Dark, Markiem Dutkiewiczem i Mietkiem Jureckim, z którymi niezwykle interesującą rozmowę prowadziła Monika Smółka z Bibliotecznego Centrum Animacji i Kultury. Joanna Dark opowiedziała o swojej karierze w musicalu „Metro”, o różnicach między występowaniem na deskach warszawskich teatrów, a na Broadwayu. Zdradziła, kto zaangażował ją do zaśpiewania polskiej wersji „Kręgu Życia’’ do disneyowskiej animacji „Król Lew” i uchyliła rąbka tajemnicy, jak poznała się z Markiem Dutkiewiczem, z którym prywatnie są małżeństwem od ponad 30 lat. Marek Dutkiewicz był bohaterem tegorocznego festiwalu. Napisał wiele tekstów hitów, które zawojowały polskie listy przebojów. Jest autorem m.in. „Czas ołowiu”, „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Malinowy Król”, „Aleją Gwiazd”, „Dmuchawce, latawce, wiatr” czy „Chodź, pomaluj mój świat”. Poeta opowiedział o procesie tworzenia, wokalistach, z którymi współpracował i o cenzurze, która na szczęście jego tekstów nie dotyczyła, ponieważ, jak sam stwierdził – pisze najczęściej o obyczajach i miłości. Opowiedział również anegdotę o tym, jak powstał hit „Jolka, Jolka pamiętasz”, który początkowo miał być szybkim przebojem disco. Mietek Jurecki, jako honorowy obywatel Lubonia został gorąco powitany przez uczestników spotkania. Ze swoim charakterystycznym luzem i dystansem opowiedział, co tworzył podczas pandemicznego zamknięcia i jaką rekordową ilość koncertów grała swego czasu Budka Suflera (osiem dziennie!). Uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania i chętnie korzystali z tego przywileju.

Koncert galowy (08.10)

Koncert Galowy festiwalu rozpoczął się od występu niezwykle utalentowanej 10-letniej Marysi Marcinkowskiej – laureatki wielu prestiżowych nagród, zdobytych w międzynarodowych konkursach.

Marysia zagrała na harfie utwór pt. „Dmuchawce, latawce, wiatr”, autorstwa Marka Dutkiewicza, dla którego ten utwór został dedykowany podczas trwającego wydarzenia. W sobotę podobnie jak dzień wcześniej publiczności zaprezentowało się 13. finalistów oraz zaproszeni goście. Konferansjerem estradowego widowiska był Dyrektor Artystyczny Festiwalu – Michał Kosiński. Nagrodę Grand Prix festiwalu zdobyła Julia Mróz, nagrodę publiczności – Michał Steciak, natomiast w konkursie Pióro Poetów zwyciężyła Zuzanna Wiśniewska. Wszystkim wokalistom podczas koncertów towarzyszył zespół muzyczny pod kierownictwem kompozytora i aranżera – Macieja Szymańskiego – w składzie: Jacek Skowroński – piano, Jakub Królikowski – instrumenty klawiszowe, Janusz Musielak – gitary, Jarosław Chmielewski – gitary, Piotr Max Wiśniewski – bas, Maksymilian Mińczykowski – perkusja, Marek Konarski – saksofony i Maciej Gwóźdź – trąbka. W chórku śpiewali: Magdalena Dolska-Domek, Aleksandra Śliwińska, Marysia Kiersnowska-Sekulak i Rafał Sekulak. Jako gwiazda wieczoru wystąpił Kuba Badach.

„Tegoroczna edycja już w przygotowaniach i również w realizacji miała w sobie wiele spokoju. Miała własne, właściwe tempo, doskonały poziom konkursowy, z jeszcze większą radością wyśpiewany koncert galowy. Miała doskonałą realizację muzyczną, dźwiękową, oświetleniową, multimedialną, organizacyjną, logistyczną. Piękne rozpoczęcie galówki na harfę, gitarę, saksofon – ze szczególnym naciskiem na harfę. A wszystko to z jednego powodu – POLSKIEJ PIOSENKI” – powiedział podsumowując festiwal dyrektor artystyczny – Michał Kosiński.

Organizatorami festiwalu byli: Miasto Luboń, LOSiR, Pozytywny Luboń i Biblioteka Miejska, natomiast patronatem honorowym objęli go: ZAiKS, SAWP, ZAKR, Biomass Media Group sp. z o.o., Marry Kay, Luvena, Factory, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Poznański.

(PAW)

 

Organizatorzy dziękują patronom honorowym, patronom medialnym, partnerom festiwalu oraz występującym na scenie – za entuzjazm, profesjonalizm i wspaniałą atmosferę, jaką stworzyli podczas koncertowego weekendu.

 

Trzynaścioro uczestników festiwalu na scenie w hali LOSiR
fot. Krzysztof Krause
Nagrodę Grand Prix festiwalu zdobyła Julia Mróz
fot. Krzysztof Krause
Publiczność przyznała nagrodę Michałowi Steciakowi
fot. Krzysztof Krause
W konkursie Pióro Poetów zwyciężyła Zuzanna Wiśniewska, której nagrodę wręczył Marek Dudkiewicz
fot. Krzysztof Krause
Podczas festiwalowego śniadania z gwiazdami w Bibliotece Miejskiej
fot. Paweł Wolniewicz
Burmistrz Małgorzata z Markiem Dutkiewiczem i Mietkiem Jureckim na festiwalowej scenie
fot. Krzysztof Krause

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *