Strona główna / Aktualności / Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Aplikacja „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” (KMZB) pozwala każdemu mieszkańcowi przekazać informację o niepokojącym zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Za pomocą wirtualnej mapy można zgłosić bezpośrednio do Policji określone kategorie zagrożeń, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Każde naniesione zagrożenie trafia do policjantów, którzy w ciągu kilku dni skontrolują wskazane miejsce. Aby zgłosić zagrożenie, należy odwiedzić stronę poprzez wybranie linku: mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Należy jednak podkreślić, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

 

Krajowa Mapa Zagrożeń i Bezpieczeństwa jest istotnym elementem zarządzania bezpieczeństwem publicznym, wspólnie z innymi instytucjami i społeczeństwem, powinny służyć m.in. właściwemu rozmieszczeniu patroli, czy np. podejmowaniu decyzji o tworzeniu komisariatów i posterunków policji. Opiera się na informacjach skatalogowanych w trzech kategoriach:

  • gromadzonych w policyjnych systemach informatycznych,
  • uzyskiwanych od obywateli wykorzystujących internetową platformę wymiany informacji,
  • otrzymanych od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz w trakcie debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu.

Uruchomiona właśnie funkcjonalność pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Zjawisko to zaś za pomocą mapy jest dokładnie lokalizowane w przestrzeni oraz czasie. Kiedy taka informacja dotrze do policji, zostanie zweryfikowana.

Opracowali sierż. sztab. Kinga Koluszenko z Zespołu Profilaktyki Społecznej i Wykroczeń Komisariatu Policji w Luboniu i Paweł Wolniewicz

MAPA ZAGROŻEŃ- ulotka informacyjna

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *