Strona główna / Aktualności / Ile wydasz na Święta Bożego Narodzenia? – wyniki sondażu

Ile wydasz na Święta Bożego Narodzenia? – wyniki sondażu

Sondaż nawiązuje do nabierającej rozpędu drożyzny. Mamy do czynienia z rekordowym poziomem inflacji, jakiej nie było od lat. Ceny w sklepach, gdzie rośnie przedświąteczny ruch, już przyprawiają o zawrót głowy, a drożyzna dopiero nabiera tempa. Byliśmy ciekawi, jak respondenci odniosą się do kwestii swoich wydatków na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

Zdecydowana większość respondentów – 70% – odpowiedziała, że jeszcze nie potrafi określić konkretnej kwoty (1,6% spośród nich dodało, że nie obchodzi Świąt Bożego Narodzenia). Komentarze, które zanotowaliśmy to: „Nie myślałem jeszcze o świętach”, „To wszystko przed nami, nie wybiegam tak do przodu z wydatkami”, „Nie myślałam o tym, ponieważ nie muszę aż tak kontrolować swoich wydatków”, „Ciężko jest mi podać konkretną sumę”, „Nie wiem dokładnie, wszystko zależy od cen”, „Nie podam konkretnej kwoty, ale nie będzie to wiele”, „Nie wiem, jak będzie wyglądała moja sytuacja finansowa. Wydam tyle, ile będę mieć”, „Nie potrafię podać konkretnej kwoty, ponieważ nie kontroluję tego. Wydaję na święta tyle, ile wydaję i nie sprawdzam tego”. „Nie wiem, o wydatkach świątecznych porozmawiamy po świętach”, „Więcej niż w poprzednim roku, mniej niż za rok. Zobaczymy”, „Nie potrafię określić konkretnej sumy”, „Nie chcę rozmawiać o pieniądzach, nie wiem ile wydam”,  „Ile wydam, tyle wydam”.

Dużo mniejsza grupa respondentów – 13% – odpowiedziała, że wyda od 500 do 1 000 zł, komentując m.in. tak: „Myślę, że do tysiąca się zamkniemy”, „Nie wydam więcej niż tysiąc złotych”.

Nieco mniejsza grupa respondentów – 10% – odpowiedziała, że wyda poniżej 500 zł, a komentarze, które zanotowaliśmy to m.in.: „Jestem sama, więc nie wydam na prezenty, jedynie tyle co na stół wigilijny mieć co postawić, ale to też będą małe pieniążki”, „Planuję zamknąć się w 500 zł”, „Nie wydam więcej niż 500 zł, ponieważ nie mogę sobie na to pozwolić”, „Jadę do córki na święta, więc płacę jedynie za prezenty dla wnucząt, a to będzie około 200-300 zł”.

Jeszcze mniejsza grupa respondentów – 4% – odpowiedziała, że wyda od 1 000 do 2 000 zł, komentując m.in.: „To zawsze jest wydatek do około 1 500 zł”, „Nie wiemy jeszcze dokładnie, ale tak około 1500-1800 zł razem z prezentami”.

Najmniejsza grupa respondentów – 3% – odpowiedziała, że wyda powyżej 2 000 zł, komentując m.in. tak: „Wyjeżdżamy z całą rodziną, więc będzie to wydatek od 3 000 zł w górę”, „W tym roku mój budżet na święta zamyka się powyżej 2 000 zł”.

Sondaż przeprowadziła Magdalena Wende

Oprac. Paweł Wolniewicz

 

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Spotkanie autorskie z ambasadorem

W piątkowy wieczór, 23 lutego 2024 r. w gościnnych murach Ośrodka Kultury w Luboniu odbyło się spotkanie …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *