Strona główna / Aktualności / Apel do Seniorów

Apel do Seniorów

Lubońscy policjanci apelują do Seniorów. Coraz częściej osoby starsze padają ofiarami oszustów i złodziei. Sprawcy wykorzystują ich ufność i życzliwość. Dlatego, ważne jest aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które przedstawiają poniżej.

 

Szanowni Mieszkańcy

Komenda Miejska Policji w Poznaniu otrzymuje coraz więcej informacji o oszustwach. Są to oszustwa na tzw. legendę: policjanta CBŚP, wnuczka, listonosza, pracownika gazociągu, na szczepionkę, a nawet przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego. Pojawiają się również lukratywne propozycje zakupu wirtualnych środków płatniczych w postaci monet „Bitcoin”. Wszystkie wymienione legendy posiadają taki sam schemat działania, którego jedynym celem jest wykorzystanie osoby starszej, bazując na jej dobroduszności i chęci pomocy drugiemu człowiekowi, jak również niewiedzy. Pomimo szeroko zakrojonych akcji informacyjnych i działań policjantów zmierzających do schwytania sprawców jak również nieuchronności kary takie sytuacje nadal się powtarzają.

Szanowni Państwo, Komenda Miejska Policji w Poznaniu apeluje – Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukać! W przypadku kiedy już podnosimy słuchawkę telefonu, a po drugiej stronie słyszymy głos, który wypytuje nas o szczegóły dotyczące naszego prywatnego życia i posiadanych wartościowych rzeczy w tym zgromadzonych pieniędzy, to jest to sygnał, że rozmawiamy z prawdopodobnym oszustem. Nasuwa się pytanie co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź może być banalna, najprościej należałoby się rozłączyć. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Oszuści posiadają umiejętności manipulacji i wywierania wpływu emocjonalnego. Dlatego też jeżeli ktokolwiek z Państwa usłyszy w słuchawce telefonu policjanta, hydraulika, pracownika gazowni, nie ulegajmy emocjom ponieważ zawsze możemy się rozłączyć po to, aby zweryfikować nawiązany kontakt lub poradzić się kogoś zaufanego.

Do rejestracji na szczepienia przeciwko chorobie COVID-19 poprzez SMS przeznaczony jest tylko numer 664 908 556. Jeżeli dostaniesz SMS z innego numeru, nie odpowiadaj!

Szanowni Państwo, jeżeli mieszkacie sami prosimy nie otwierajcie drzwi osobom nieznanym. Pamiętajmy, że prace remontowe wykonywane w Państwa otoczeniu są zgłaszane w administracji lub spółdzielni.

Wielkopolska Policja jest do Państwa dyspozycji pod nr telefonu 112, który działa całodobowo. Jeśli dzieje się coś niepokojącego w otoczeniu prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 47 77 149 00 . Państwa bezpieczeństwo jest naszym codziennym priorytetem.

KP Luboń

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *