Strona główna / Aktualności / Od dzisiaj obowiązuje żółta strefa. Co to oznacza?
Cała Polska w żółtej strefie. Co to oznacza?

Od dzisiaj obowiązuje żółta strefa. Co to oznacza?

Od 10 października cały kraj staje się “żółtą strefą”. To wiąże się z wprowadzeniem szeregu obostrzeń dla mieszkańców. Co każdy musi wiedzieć o funkcjonowaniu w żółtej strefie?

W czwartek odnotowano dobowy rekord wykrytych przypadków koronawirusa. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w ciągu doby Sars-Cov-2 zdiagnozowano u 4280 pacjentów. W tym samym czasie z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 68 osób. 8 osób, które przegrały walkę z chorobą nie miało chorób współistniejących. Podczas poprzedniej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 3003 osób, dzisiejszy wynik jest zatem o ponad 1/3 wyższy.

Ten drastyczny dobowy przyrost zakażeń z jakim mamy do czynienia od początku października zmusił rząd do wprowadzenia obostrzeń w całym kraju. Od soboty, 10 października, z wyłączeniem powiatów w “czerwonej strefie”, cała Polska została objęta strefą żółtą. Co to oznacza dla obywateli?

żółta strefa - zasady i ogranicenia - zdjęcie z lotu ptaka

Na terenie powiatów objętych żółtą strefą obowiązuje zakrywanie ust i nosa w wszędzie w przestrzeni publicznej. W transporcie publicznym przewożonych może być tyle osób, ile jest miejsc siedzących, lub połowa wszystkich miejsc w autobusie czy tramwaju. Tam także mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. W wydarzeniach kulturalnych i sportowych może brać udział 25% publiczności, taki sam limit obowiązuje w kinach. Jeśli wydarzenia mają miejsce na świeżym powietrzu, obowiązuje limit 100 uczestników.

W lokalach gastronomicznych może przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Tam także musimy mieć zakryte usta i nos do czasu zajęcia przez nas miejsca. W kościołach i innych świątyniach obowiązuje zakrywanie ust i nosa i zachowanie 1,5 metra odstępu od siebie. W wesołych miasteczkach i parkach rozrywki może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Na siłowniach i w klubach fitness jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. Na weselach i innych rodzinnych uroczystościach obowiązuje limit 75 uczestników. Zamknięte pozostają kluby i dyskoteki.

Więcej informacji: Aktualne zasady i ograniczenia (gov.pl)

Wydarzenia sportowe

Transprt publiczny

Ograniczenia - Wesela i inne uroczystości
Ograniczenia – Wesela i inne uroczystości
Strefa zielona, żółta i czerwona - nowe zasady bezpieczeństwa dla powiatów - zgromadzenia
Strefa zielona, żółta i czerwona – nowe zasady bezpieczeństwa dla powiatów – zgromadzenia

Strefa zielona, żółta i czerwona - nowe zasady bezpieczeństwa dla powiatów

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Jeden komentarz

  1. Co to za głupota nosić maseczki na dworze, gdzie trzeba się hartować. A w zakładzie pracy ludzie nie noszą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *